BŐSÁRKÁNY
TELEPÜLÉSI CÍMER


Kék mezõben, Andráskereszt formában egymásra helyezett két természetes ábrázolású hal. Alul és felül egy-egy hatágú ezüst csillag. Jobbról és balról a halak mögött egy-egy gyékény természetes ábrája látható. Az ovális címerpajzsot arany színû barokk keret szegélyezi.

Címer és zászló tervezés

Írta és szerkesztette: Kinczer József

A felvételt és a fotókat készítette: Sümegi László



A címer jelképek ismertetése:

A kék mezõ a falut egykor körülölelõ, vízzel borított Hanságra utal, amely sajátos megélhetési forrásokat biztosított az elmúlt századokban is itt élt ember számára. Ezeket a címer többi eleme jelképezi: a halak és a gyékény.
Bõsárkánynak 1780-tól 1867-ig használatos régi pecsétjén a következõ címer szerepelt: két stilizált hal Andráskereszt formában elhelyezve, alattuk és fölöttük egy-egy hatágú csillag. A címerpajzs felsõ részében B S monogram látható, amely Beõ Sárkány elnevezés kezdõbetûit jelenti.
Az új címer erre a régi pecsétcímerre alapul, tiszteletben tartva ezáltal a régi hagyományokat és elõdeink akaratát. Így a történelmi folytonosságot is kifejezzük falunk múltja és jelene között, mert rendkívül fontosnak érezzük a történelmi jelképekben rejlõ összetartó erõt, történelmi tudatot.
A címerben a két stilizált hal helyett a Hanság vizeire egykor jellemzõ egyik mocsári halfaj, a lápi póc szerepel természetes módon ábrázolva. A hanyi halak falunk lakóinak egykori legfontosabb megélhetési forrását, a halászatot jelképezik.
A csillagok a címertanban gyakran elõforduló címeralakok, amelyek mítikus hagyo-mányokra mennek vissza. Községcímerünkben való szerepeltetésükkel a hagyományokon túl ki akarjuk fejezni az e tájon élõ ember reményeit, hitét a jövõben. Hiszen a csillagokat az ember évezredek óta útmutatójának, vezérlõ jelének tekintette; így volt ez az õsi magyar néphagyományban is.
A gyékény ábrája címerünk új eleme, kifejezve a több évszázados gyékényezõ házi-ipart Bõsárkányban. A címerben a gyékény, mint növény jelenik meg, lényegi vonásainak ábrázolásával és nem, mint a gyékényszövés learatott nyersanyaga. Tehát a buzogányos gyékény azt is hivatva van kifejezni, hogy így adta tovább e növény az életet a Hanság mocsárvilágában, ezáltal nyersanyagot biztosítva az itt élõ emberek egyik megélhetési forrásához. Ezenfelül esztétikailag is indokoltabb e változat szerepeltetése.
A címerpajzsot egy arany színû barokk keret fogja egységbe, amelyet utolsó fõúri birtokosaink, az Esterházyak címerébõl kölcsönöztünk.

 

Letöltés:
Rendelet a helyi címer és zászló használatáról »
Települési címer (nagyméretben) bosarkany_cimer »

 
Concept, design and code by Sárkány © 2005